Přípravné práce ke stavbě stadionu se postupně posunují správným směrem

Z předběžné tržní konzultace k zakázce vyplynulo, že stavba arény je nejpravděpodobnější metodou Design and Build, tedy navrhni a postav. Konkrétně bude zakázka vypsána formou jednacího řízení s uveřejněním, které má několik fází. Nejprve se uchazeči, kteří splní kvalifikační kritéria, vyzvou k podání předběžných nabídek. Ty s nimi město projedná a dalším krokem bude pak výzva k podání konečných nabídek. Hodnotící komise je mezi sebou porovná, bude se hodnotit například energetická náročnost, a vybere tu nejvýhodnější. Následně vítěz tendru stadion přeprojektuje a po změnách potřebných úředních povolení i postaví.

“My jsme spokojeni s tím, že se nebudou opakovat chyby z minulosti, kdy rozhodovala výhradně nabídková cena. Už jsme několikrát vyzkoušeli, že je to cesta ke zdržení a výraznému zdražení stavby,” komentuje aktuální posun v přípravě zastupitel Aleš Dohnal (Piráti) a dále pokračuje: “U stadionu není důležité, jestli samotná stavba bude stát 550, nebo 560 milionů, ale kolik milionů zaplatíme za běžnou údržbu a provoz. Proto dlouhodobě prosazujeme, aby se hodnotila především kvalita technického řešení. Pracovní skupinou zvolený postup je z mého pohledu maximum možného, na čem jsme se schopni v zastupitelstvu dohodnout, a zároveň za stadion neutratit víc než si můžeme dovolit.”

Reálný termín vyhlášení nového tendru by mohl být koncem června. Přípravy může nyní nejvíce zdržet zakázka na takzvaného správce stavby, který má dělat stavební dozor a rovněž plnit funkci supervizora. Zde je potřeba dobře nastavit smluvní podmínky a především vybrat kvalitní společnost se zkušenostmi z obdobných zakázek.

“Jsem rád, že je velká část pirátských požadavků v přípravách zohledněna a že se drobnými krůčky přibližujeme cíli. Poprvé město neběží úplným sprintem hlavou proti zdi. Věřím, že na konci nalezneme přijatelný kompromis, který zajistí, že Hradečáky nebude stát stadion miliardu a že si konečně tento dluh u fanoušků odškrtneme,” uzavírá Dohnal.