Piráti nabízí konkrétní řešení, jak odblokovat stavbu stadionu

Hradec podle Pirátů doplatil na snahu ušetřit na projektové dokumentaci. Ještě minulá koalice pod vedením primátora Zdeňka Finka totiž vypsala veřejnou zakázku na projekt, kde rozhodovala rychlost a nabídková cena. “Projekt byl čtyřikrát až pětkrát levnější než je obvyklá cena na trhu a je plný nesrovnalostí. Navíc ho zpracovávala firma, která je zodpovědná za stamilionové vícepráce ze známé aféry justičního paláce v Brně. S hradeckým stadionem by to mohlo dopadnou stejně,” obává se Dohnal.

Piráti kritizují i vnitřní uspořádání stávajícího projektu a v některých ohledech ho označují za megalomanský. “Nová hlavní tribuna pro pouhých pár stovek VIP hostů, funkcionářů a novinářů vychází na astronomických 500 milionů korun. Z té se dá škrtnout celá řada prvků a stále by stadion splňoval veškeré limity pro zápasy reprezentace a dokonce i ty pro play-off Ligy mistrů a Evropské ligy,” upozorňuje Dohnal a dodává: “Je potřeba upravit zadání, aby stadion nastartoval rozvoj klubu směrem k čelním příčkám české ligy a zároveň umožnil postupně přidávat drahé nadstandardy v době, kdy je klub bude skutečně potřebovat. Do projektu chceme zapracovat i nové tréninkové zázemí, se kterým projekt od VPÚ Deco vůbec nepočítá.”

Podle představ Pirátů by radnice měla vypsat architektonickou soutěž. Ta podle zkušeností z jiných měst trvá devět až třináct měsíců. V rámci soutěže by město z více konkrétních návrhů za pomoci proškolených a certifikovaných odborníků vybralo ten komplexně nejlepší. Další přibližně rok a půl zabere vypracování kompletní projektové dokumentace a získání všech úředních povolení. Stavba by měla začít v roce 2022. “Zásadní rozdíl oproti všem předchozím pokusům postavit stadion je v důrazu na kvalitu dokumentace. Od začátku chceme například v 3D informačním modelu hlídat nejen stavbu samotnou, ale i provozní stránku stadionu. Přípravu to prodraží, ale ve výsledku ušetříme stovky milionů korun a roky času,” uzavírá Dohnal.