Koronavirus spustil vlnu dobrovolnictví. Pomáhají desítky lidí

Iniciativa plánuje roušky distribuovat i po na první pohled netradičních místech jako jsou supermarkety. “V první řadě chceme roušky distribuovat mezi prodavače a pokladní, kteří se denně bez roušek setkávají s ohromným množstvím lidí. Dále bychom chtěli roušky dostat i k lidem pracujícím s důchodci nebo k učitelkám v mateřských školkách,” přiblížil nejbližší kroky iniciativy Vrbický. Výdejní místo bude v pirátském centru KraPiCe na královéhradeckém Masarykově náměstí. “Nehledejte v tom ale politiku. Zapojují se kolegové i z jiných stran a s výdejním místem v našem centrum souhlasí i magistrát. Důvod je prostý, je jednoduše rozpoznatelné a přímo v centru Hradce,” doplnil Vrbický. S látkami pomáhá hradecký magistrát, soukromé firmy i jednotlivci.

Pomáhá se i v on-line světě. Za jediný den vznikl web pomahamehradci.cz, který má za cíl na jednom místě soustředit vše důležité pro dobrovolníky v Hradci Králové. “Všimli jsme si, že na Facebooku se objevila řada různých výzev a upřímná a dobrá snaha lidí se tak začala tříštit. Než spouštět pět různých dobrovolnických systémů pro pár desítek Hradečáků, je lepší vše soustředit na jedno místo,” okomentoval okolnosti vzniku webu jeho spoluautor a královéhradecký zastupitel Aleš Dohnal (Piráti).

Hlavním cílem webu pomahamehradci.cz je pomoc seniorům a zdravotně postiženým jako těm nejohroženějším skupinám virem COVID-19. Dobrovolníci by podle jeho tvůrců měli nabídnout zejména seniorům pomoc při nákupu nebo venčení psa. “Tím, že mladý člověk udělá dvakrát týdně nákup své sousedce nebo sousedovi, pomůže nejen jim, ale ve výsledku úplně všem,” uzavírá Dohnal