Informace z 12. zastupitelstva

ROZPOČET

Piráti se při hlasování o předloženém návrhu rozpočtu na rok 2020 hlasování zdrželi. Důvody vysvětluje zastupitel za Piráty Pavel Vrbický: “Snažili jsme se v rámci úprav rozpočtu vyčlenit vyšší částky na životní prostředí a boj proti oteplování města, nakládání a hospodaření s městskými byty, školství a další. Vyslyšeno bylo pouze dorovnání dlouhodobě podfinancovaného stavu školství, což kvitujeme, ale na podporu rozpočtu jako celku je to málo.”  

Školství

Školy a školky, jejichž zřizovatel je město Hradec Králové, budou tedy v roce 2020 hospodařit s částkou, která je o 15 milionů vyšší, než bylo původně navrhováno. “Počty žáků se od roku 2013 zvýšily o cca 17%. Došlo také k navýšení cen energií i služeb. Především ale díky výraznému zvýšení příjmů města z rozpočtového určení daní na agendu školství o téměř 80%, by se ale spíš mělo mluvit o dorovnání dluhu, který město vůči svým školským zařízením dlouhodobě má,” vysvětluje zastupitel Jan Zeman (Piráti), který se o tuto problematiku dlouhodobě zajímá a úpravu rozpočtu navrhoval.  

Životní prostředí 

V důsledku globálních změn klimatu se postupně zvyšuje průměrná teplota ve městě, což sebou přináší spoustu dalších negativních jevů. Nejvíc je to patrné především letních měsících. V rámci předchozích jednání se zastupitelstvo města usneslo, že připraví harmonogram dlouhodobé koncepce, která by tento jev co nejvíce eliminovala. “Bohužel navýšená částka o 2,5 milionu korun na rok 2020 je tak pětina toho, co bychom si představovali,” hodnotí Vrbický jeden z nepodpořených pirátských návrhů.

Městské byty

Ani v případě hospodaření s městskými byty nemůžeme být s návrhem rozpočtu spokojeni. Město jich vlastní desítky. V nedávné době došlo k částečné evidenci stavu, nicméně aby bylo možné byty využít, je třeba je nejprve postupně zrekonstruovat. Aby nastal v tomto směru nějaký koncepční posun a městské byty bylo možné v co nejkratší době využívat, bylo by třeba mnohem více prostředků, než je na nadcházející rok připraveno. Tak to prezentuje také správa nemovitostí.

NUUK NÁBŘEŽÍ SAUNAŘŮ

V rámci dotací města jsme se snažili podpořit jedinečnou a zajímavou akci v rámci NUUK – Nábřeží saunařů, která mohla být dle našeho názoru úmyslně bodově podhodnocena a tudíž bylo poskytnutí dotace zamítnuto. Bohužel se v zastupitelstvu nenašla dostatečná podpora a tak je pořádání celovíkendové akce, které prezentuje zdraví prospěšné saunování a které se zúčastnilo na 1000 saunařů nejen z České republiky ale i zahraničí, v ohrožení.  

SPORTOVNÍ HŘIŠTĚ V BŘEZHRADU

Již v průběhu roku se podařilo zastupiteli Pavlu Bulíčkovi prosadit v rámci plánování investic na rok 2020 výstavbu tří nových hřišť v místní části Březhrad. “Sportoviště, která dosud v této městské části chyběla a budou součástí areálu u nové hasičské zbrojnice. Cílem projektu na kterém se pracuje už od roku 2012 je realizace fotbalového, tenisového a volejbalového hřiště, která budou sloužit veřejnosti,” představil záměr využívání Pavel Bulíček.     

STACIONÁŘ PRO OSOBY SE ZDRAVOTNÍM POSTIŽENÍM

Diskutovala se také zamýšlená stavba denního stacionáře v lokalitě Hvězda.  Nabyli jsme dojmu, že město nemá prozatím úplně jasno o budoucí podobě a velikosti celého zařízení. Budeme tedy situaci dále sledovat a prosazovat, aby město vypsalo architektonickou soutěž.

OHŇOSTROJE

Jeden z občanských podnětů k zamyšlení, který v rámci jednání prezentoval Pavel Vrbický, byla otázka týkající se pořádání velkých městských ohňostrojů a jejich případný vliv na ovzduší ve městě. Město si na základě tohoto podnětu zajistí měření škodlivých látek v ovzduší. Jde o to zjistil jaké chemické látky se v rámci střílení ohňostrojů ve vzduchu rozptylují a jak dlouho pak také v ovzduší zůstávají.

FOTBALOVÝ STADION

Téma výstavby fotbalového stadionu v Hradci Králové je opravdu nekonečné. Jsme však rádi, že se konečně uzavřela jedna etapa. Piráti dlouhodobě upozorňovali na problém, kdy je stavbu kvůli přehnaným požadavkům nemožné realizovat a dodržet tím soutěží stanovenou částku 605 mil. Kč. To na úterním jednání zastupitelstva na základě předběžných tržních konzultací potvrdil i náměstek Bláha (ODS). Věříme, že nyní se věc posune opravdu vpřed. 17. prosince se sejde pracovní skupina, ve které bude i zástupce Pirátů, a ta navrhne přesný časový harmonogram postupu prací a stanoví základní kritéria, která by měl stadion splňovat.